W psychologii istnieje wiele strategii rozwiązywanie konfliktów. Większość z nich odnosi się do konkretnych nurtów psychologicznych, wykorzystuje się je w szkołach, zakładach pracy, małżeństwach czy w mediacjach. W tym artykule zostaną jednak poruszone podstawowe oraz proste metody i porady, które mogą uratować lub poprawić jakość twojego związku.
Niezależnie od długości trwania relacji, podstawą w każdym związku jest zaufanie oraz szczerość. Jest to swego rodzaju oczywista oczywistość, na którą można natknąć się w większości artykułów poświęconych tej tematyce. Warto jednak zaznaczyć, że szczerość powinna istnieć w związku od początków jego powstania, a nawet jeszcze wcześniej. Relacja zbudowana na unikaniu, kłamstwie, nieszczerości, nawet jeżeli jeszcze jest w fazie powstawania, jest już narażona na pewnego rodzaju zgrzyt. W przypadku osób, które jeszcze przed wejściem ze sobą w oficjalną, głębszą relacje, są wobec siebie nieszczere, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą tak funkcjonować przez cały okres trwania relacji. Może to doprowadzać nie tylko do częstych kłótni czy konfliktów, lecz w przypadku wyjścia na jaw kłamstw partnera sprzed wejścia w zaawansowaną relacje, druga osoba może nie mieć już ochoty na poświęcanie czasu naprawie czy na nowo wybudowaniu zaufania.
Szczerość także sprowadza się do komunikatów względem naszego partnera. Większość osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, szczególnie kiedy związek nie ma za sobą długoletniego stażu, lecz takie małe rzeczy jak na przykład nawyki, których partner nie potrafi zrozumieć, mogą prowadzić w przyszłości do poważnych konfliktów. Prostym tego przykładem może być pozostawianie po sobie brudnych naczyń czy skarpetek – w przypadku świeżego związku, partnerzy będą przymykać oko na takie nawyki, pomimo dezaprobaty w ich kierunku, lecz wraz z mijaniem czasu, frustracja narastająca w związku z takimi sytuacjami, może w konsekwencji przerodzić się w z pozoru nieuzasadnione wybuchy złości. Sprowadza się to także do innych przestrzeni życia w związku, do spraw o których druga strona może na co dzień nie komunikować, a które mogą budować u niej negatywną energię. Komunikacja jest więc podstawą w każdym związku, a szczere komunikowanie o swoich uczuciach, czy zwracanie uwagi na rzeczy zarówno drobne, jak i poważniejsze, to klucz do długiej oraz zdrowej relacji.

Kolejną kwestią jest mówienie o swoich uczuciach. Nie jest prawdą iż tylko kobiety chcą być doceniane i wymagają okazywania uczuć. Mężczyźni, pomimo iż większość z nich być może nigdy tego nie zakomunikuje, także odczuwają taką potrzebę. Pielęgnowanie uczucia powinno więc odnosić się do mówienia o nim, oczywiście nie w sposób przesadny czy wręcz obsesyjny, lecz zarówno jedna jak i druga strona powinny od czasu do czasu dać wyraz swoim uczuciom, zakomunikować drugiej stronie w sposób najbardziej bezpośredni o swojej sympatii. Ta sama zasada powinna działać także w drugą stronę, w sytuacjach kiedy pojawia się różnego rodzaju kryzys. Mówienie o swoich uczuciach może także rozwiać narastające w drugim partnerze wątpliwości, nawet jeśli ich na pozór nie widać.
Te kilka porad stanowi podstawowe zasady działania zdrowej, opartej na szczerości relacji. Nie są to skomplikowane strategie przeciwdziałania konfliktom, lecz zasady o których każdy z nas może czasem zapomnieć, lub nie doceniać ich mocy sprawczej.