Biwakowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, szansa na ucieczkę od trosk codziennego, sposób na kreatywne obcowanie z otaczającą nas naturą. Każdy kto zaczynał swoją przygodę z tym hobby, nigdy nie mógł być pewien co zabrać ze sobą w podróż, co może się przydać w dziczy a co lepiej pozostawić w domu. To samo tyczy się samego ubioru.
Szykując się na swoją pierwszą wyprawę czy biwak, przede wszystkim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ubiór. W dzisiejszych czasach, kiedy kultura biwakowania prężnie się rozwija, a na portalach takich jak youtube istnieje wiele kanałów poświęconych tej tematyce, nie brakuje dostępności wszelkiej maści akcesoriów poświęconych dla miłośników spędzania czasu wśród natury. Co jednak w przypadku, kiedy nasz budżet jest skromny, a ceny proponowane przez producentów wykraczają poza nasze możliwości finansowe?

Najważniejszym elementem naszego ubioru, a zarazem tym na którym nie powinniśmy oszczędzać, jest samo obuwie. Tereny pozamiejskie czy leśne to wręcz siedlisko wszelkiego rodzaju pułapek w przypadku kiedy mamy na sobie zwykłe tenisówki. Powinniśmy więc dokonać zakupu dobrej jakości butów taktycznych, takich które kojarzą się z wyposażeniem mundurowym. Możemy także zwrócić się w stronę obuwia trekkingowego, lecz w odróżnieniu od tego wyżej wymienionego, może ona nas więcej kosztować. Buty taktyczne nie są tak rozpowszechnione jak obuwie trekkingowe, które niektórzy wybierają podczas sezonu zimowego, przez co ich ceny bywają niższe. Dodatkową zaletą jest także ich budowa, gdyż większość modeli jest skonstruowana tak, aby sięgała za kostkę. Takie rozwiązanie może okazać się nie tylko ochroną przed niewidocznymi dziurami bądź wyrwami, lecz także dodaje nam pewności siebie, przez większy ciężar oraz masywniejszą budowę. Oczywiście, takie buty założone po raz pierwszy mogą okazać się po dłuższym czasie męczące, lecz jest to cena którą warto zapłacić, w zamian za niezawodną ochronę naszych kończyn. Warto także dodać, że buty taktyczne w większości bywają wodoodporne, a także mogą służyć jako obuwie całoroczne – w połączeniu z grubymi skarpetami, bez problemu poradzimy sobie w nich w starciu z lodem czy zaspami śnieżnymi.

Przechodząc do górnych partii naszego wyposażenia, w przypadku kiedy nie mamy zbyt wiele oszczędności na drogie marki, warto rozważyć zakupy w tak zwanych demobilach. Prawdą jest że biwakowanie w lesie także ma swój własny dress code, i raczej mało kto wybiera się na taką podróż w zwykłej czarnej bluzie czy jeansach. Dlatego właśnie produkty pochodzące z demobilu, poza zapewnieniem nam kamuflażu pozwalającego wtopić się w otoczenia, dostarczą nam także niezawodnej jakości klasy wojskowej. Nie jest tajemnicą iż mundury wojskowe, czy specjalne taktyczne kurtki, to rzeczy które z samego swojego założenia muszą być rzeczami o bardzo dobrej, trwałej jakości. Dlatego właśnie demobil jest świetną alternatywą w przypadku kiedy nie stać nas na nowe rzeczy, a poszukujemy jakościowo dobrych ubrań na leśne wyprawy. W zależności od dystrybutora, rzeczy z demobilu potrafią kosztować dwa razy mniej niż te proponowane przez niezależnych producentów. Warto zaznaczyć, że takie rzeczy pochodzą ze swego rodzaju "second hand'u", lecz nie stanowi to większego problemu – w większości wystarczy je wyprać i jesteśmy gotowi na naszą pierwszą wyprawę.

Sprzęt turystyczny dobierz mądrze

Biwakowanie nie musi więc wiązać się z wielkimi wydatkami, i naprawdę każdy może zacząć swoją przygodę w każdej chwili. Poza obuwiem, w przypadku którego nie powinniśmy oszczędzać, rzeczy pochodzące z demobilu powinny spełniać nasze wszelkie oczekiwania i dawać dodatkową frajdę, bo w końcu wojskowej klasy rzeczy mają w sobie pewną magię.