Aby włosy pozostawały zawsze zdrowe i silne trzeba dbać o ich właściwą pielęgnację. Ważne są nie tylko kosmetyki, które stosujemy, ale też odpowiednia stylizacja włosów, sposób ich czesania czy suszenia.

Silne i gęste włosy, które nie wypadają ani się nie puszą, a do tego są lśniące to marzenie każdej kobiety. Taki efekt można osiągnąć odpowiednio dbając o włosy na co dzień. Warto pamiętać, że kosmetyki do włosów to nie tylko szampon, ale też odżywka, maska czy serum. Warto też odpowiednio wybrać suszarkę do włosów czy szczotkę, a także zadbać o bezpieczeństwa kosmyków podczas stylizacji czy farbowania włosów.

Jakie kosmetyki do włosów stosować?

Podstawowy produkt do włosów to oczywiście szampon. Powinien on być jednak dobrze dobrany do potrzeb włosów. W przypadku np. włosów przesuszonych czy nadmiernie wypadających najlepszy będzie szampon nawilżający, a także odżywiający i wzmacniający włosy. Do włosów farbowanych warto wybrać szampon specjalnie stworzony do takich włosów, aby zachować kolor na dłużej, a jednocześnie zapewnić odpowiednią pielęgnację. Oprócz szamponu należy też stosować odżywkę i maskę do włosów. Odżywkę trzeba równo rozprowadzić po włosach nieco powyżej ich nasady, a następnie dokładnie spłukać. Warto wybierać odżywki, które mają w swoim składzie np. keratynę, ceramidy, proteiny, pantenol czy aloes, a unikać produktów zawierających alkohole czy parabeny, które mogą powodować np. alergie. Odżywka powinna pielęgnować włosy, zapewniać im niezbędne składniki odżywcze, a także chronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV. Jeśli chodzi o maskę do włosów to należy ją zawsze nakładać na końcu, po szamponie i odżywce i najlepiej nakładać ją jedynie na końcówki włosów. Dzięki temu włosy nie będą zbytnio obciążone czy pozbawione objętości. Warto pamiętać o tym, że maskę należy przez parę minut potrzymać na włosach, aby jej składniki miały czas, aby wchłonąć w strukturę włosa. Maski nie należy stosować po każdym myciu, a jedynie raz czy 2 razy w tygodniu. Stosując maskę czy odżywkę do włosów nie należy przesadzać z ilością użytego kosmetyku, aby nadmiernie nie obciążać włosów. Produkt należy też dokładnie spłukać, aby włosy nie straciły objętości.

Jak prawidłowo czesać i suszyć włosy?

Po każdym myciu włosy trzeba dokładnie rozczesać. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby nie szarpać włosów. Ruch szczotki powinien być płynny i delikatny. Czesanie warto zacząć od końcówek włosów, aby uniknąć ich plątania, a następnie rozczesać włosy bliżej nasady. Wybierając szczotkę do włosów warto postawić na taką z miękkim, naturalnym włosiem. Szczotka ma za zadanie dokładnie rozczesać kosmyki, jednocześnie ich nie wyrywając. Niektóre modele szczotek, dzięki materiałom, z których są wykonane czy odpowiednim rozmieszczeniu igiełek potrafią nawet zatrzymać wypadanie włosów, jednocześnie masując skórę głowy i sprawiając, że włosy rosną silniejsze. Po dokładnym rozczesaniu włosów można przystąpić do ich suszenia. Dobra suszarka do włosów powinna posiadać funkcję jonizacji, a także regulacji temperatury suszenia. Warto tutaj wybierać chłodniejszy strumień powietrza, gdyż zbyt wysoka temperatura niszczy włosy. Od czasu do czasu warto pozwolić włosom naturalnie wyschnąć. Na co dzień lepiej zrezygnować z urządzeń do stylizacji włosów, takich jak lokówka czy prostownica, a także unikać mocnego rozjaśniania włosów. Czy farba do włosów ma wpływ na ich kondycję? Farbując włosy warto zawsze wybierać farby lepszej jakości, które ochronią włosy przed negatywnym wpływem farbowania, dodatkowo je odżywiając i wzmacniając.