Doświadczeni kierowcy doskonale wiedzą kiedy z ich samochodem zaczyna dziać się coś niedobrego. Czasami o zbliżającej się awarii samochodu świadczą nie tylko kontrolki na desce rozdzielczej. Bardzo często symptomy zbliżającej się awarii są widoczne lub słyszalne znacznie wcześniej. Jakie więc mogą to być objawy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Niepokojące drgania

Drgania podczas jazdy samochodem, które odczuwamy w kierownicy a awaria może być błaha jak i poważna. Najpierw sprawdzić można wyważanie kół albo przyklejenie brudu np. błoto i to prowadzi do generowania wibracji. Kolejną usterkę można brać pod uwagę jaką jest uszkodzenie opony takie jakie jest bieżnik starcie. Bardziej problematyczne może być awaria przegubu napędowego ale dotyczy to aut z napędem na przedniej osi.

2. Wydobywający się dym

Dym z wydechu niby norma ale jeśli ma normalną barwę ale jeśli zauważyliśmy barwę, która budzi naszą uwagę a chodzi tu o czarną, niebieską a to objawy już poważnej usterki. Biała barwa świadczy o poziomie płynu chłodniczego. Niebieska barwa świadczy o uszkodzeniu silnika. Natomiast czarna barwa to jednostki wysokoprężne i będzie to awaria elementów układu wtryskowego.

3. Niepokojący hałas

Dźwięki przy zmianie biegów przy pracy skrzyni manualnej, która może być na nieprawidłowym smarowaniu skrzyni, który skutkuje szybkim zużyciem łożysk.

Wszystkie awarię wymagają wizyty w warsztacie samochodowym. Młody kierowca nie zawsze wie czym mogą być spowodowane usterki, zatem doświadczony kierowca ma większe szanse na zdiagnozowanie usterki samodzielnie i zdiagnozowanie usterki z mechanikiem.