Wiele osób zastanawia się, czy warto postawić krok na przód i po prostu zmienić branże. Obawy przed takim posunięciem najczęściej wynikają z powodu obawy o to, że zmiana nie będzie wcale taka łatwa oraz, że stracimy bezpieczne źródło dochodu. Jednak z drugiej strony można powiedzieć, że jeśli w ogóle ktoś rozważa zmianę branży, to jednak z branżą jest coś nie tak – np. zostaje wyparta przez roboty i automatyzację lub w ogóle nam nie leży.

Zmiana branży w praktyce

Niektórym osobom wydaje się, że zmiana branży to decyzja, która wywróci nasze życie do góry nogami. Tak jednak nie jest, ponieważ zmiana branży może odbywać się w spokojnym tempie, krok po kroku. Po prostu każdego dnia możemy stawiać małe kroki, aby dążyć do zmiany branży. W jaki sposób? Jeśli np. obecnie pracujesz w sklepie stacjonarnym jako sprzedawca, a chcesz wejść w świat biznesu internetowego, to każdego dnia po pracy możesz zdobywać wiedzę i doświadczenie. Po kilku miesiącach takiego postępowania na pewno Twoja wiedza będzie na tyle duża, że pozwoli Tobie ocenić potencjał zmiany pracy oraz pozwoli sprawdzić, czy na pewno chcemy tej zmiany branży. W takim przypadku niczego nie ryzykujemy, a jedynie efektywnie wykorzystujemy nasz czas.

Czy warto zmieniać branżę?

W dzisiejszych czasach pojęcie „stałego i dobrego pracownika” jest już coraz rzadziej używane. Po prostu konkurencja na rynku pracy jest na tyle duża, że pracownik ma sporo ofert pracy. A pracodawcy starają się na różny sposób zachęcić pracowników do pracy właśnie u niego. Tak jest np. w branży marketingu internetowego, czy też programowania. Programiści w Polsce zarabiają coraz lepiej, a pracodawcę są w stanie zmieniać nawet co kilka lat lub kilkanaście pieniędzy. I naprawdę nikt na to nie patrzy krzywym spojrzeniem. Coraz częściej staje się to normą, że pracownik po prostu pracuje w miejscu, które jest dla niego najbardziej korzystne.

Oczywiście opisana powyżej sytuacja pracownika dotyczy tylko tych branż, które są rozwojowe i z reguły dotykają nowoczesnych branż. W przypadku mniej rozwojowych i konkurencyjnych stanowisk pracy, sytuacja po prostu może wyglądać znacznie inaczej. Dlatego chcąc się przebranżowić musimy pamiętać, aby wybrać odpowiednią branżę. To może być klucz do sukcesu i połowa drogi do naszego spełnienia. W przeciwnym wypadku stracimy możliwość zmiany branży, ale przede wszystkim czas, który zainwestujemy w tę inicjatywę.